4 Dönem 1 Bomonti

4 Dönem, 1 Bomonti çalışmasında, Bomonti erken dönem, sanayi dönemi, iş merkezi, kültür&turizm merkezi olarak 4 dönemde ele alınıyor. Bu dönemlerdeki sosyo-ekonomik dokular çeşitli haritalar, gazeteler ve akademik çalışmalardan incelenerek yeşil alan, sanayi, konut ve eğlence dokularındaki dönüşüm incelendi. Bu dönüşümün sosyal ve ekonomik çevredeki bağlantıları da arsa fiyatları, işçi ve beyaz yakalı kişi sayılarındaki yaklaşık değişim ve eğitim kurumları adetleri ile değerlendiriliyor. Video çalışmada her döneme ait sesler, görselleştirmeye eşlik ediyor.

“Yürütülen atölye kapsamında İstanbul’un eski sanayi yerleşimlerinden biri olan Bomonti bölgesini ele alıyoruz. Ekip 9.20 olarak bu çalışmaya “yapı” kategorisinde katkı sunmaya çalışıyoruz. Bomonti, İstanbul’un tam merkezinde yer alan, bunun dışında da kendine has pek çok özellik barındıran özgün bir alan. Gerek sınıfsal, gerekse demografik yapısıyla da ilgi çekici. Şimdi ise yeniden önemli bir değişim ve dönüşüm sürecinin içinde.
Atölye bu noktada bu dönüşümü ve niteliğini incelemek açısından önemli bir yerde duruyor. Biz de bölgenin mevcut ve muhtemel dönüşümünü incelerken,hem geçmişten günümüze bölgedeki yapıların fonksiyonel değişimlerine odaklanıyor, hem de yapıların mevcut durumlarını kategorilere ayırıyoruz. Bu noktada günümüzdeki değişimin “ikonları” haline gelebilecek “Hilton, Anthill, MSGSÜ, Bomonti Bira Fabrikası” gibi kendi içinde de kategorilendirilebilecek binaları detaylıca inceleyerek bu dönüşüm hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyoruz. Ayrıca bölgedeki gecekondular, metruk yapılar, hala işleyen sanayi binaları ile bu yeni durumun ikonlarının ilişkisini de inceleyerek Bomonti’de gerçekleşen dönüşümün mahalleye yansımalarının izini sürüyoruz. Günümüzdeki öneminin yanı sıra geçmişi de hayli önemli olan ve bugün pek çok yenilikle birlikte, pek çok kontrasta, çarpıklığa sahip olan bu bölgenin geçmişine ve geleceğine ilişkin çalışma yapmanın atölyenin başından bu yana bizi oldukça heyecanlandırdığını söylemek mümkün.”

Ekip Adı: 9.20

Ekip Üyeleri:

Alperen Bal, MSGSÜ, Mimarlık (öğrenci)

Gamze Yaşar, MSGSÜ, Şehir ve Bölge Planlama (öğrenci)

Ferhat Akbaba, MSGSÜ, Grafik Tasarım (öğrenci)

Bomonti Keşif ve İnfografik Atölyesi  Atölye Süreci

DİĞERLERİNE DE GÖZ ATIN

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)