BOMONTİ’Yİ YAŞAYANLAR

Alan çalışmasının vurgulu olduğu infografikte, Bomonti semti kullanan karakterler üzerinden inceleniyor. Bir kentin insanları bir araya toplayabilmesinin önemi düşünüldüğünde, güncel durumda semt sakinlerinin ve ziyaretçilerinin kesişimlerinin durumu gözler önüne seriliyor. Alanda 40 kişinin üstünde yapılan görüşmelerden edinilen bilgi ve izlenimler görselleştirme ile aktarılıyor. Kişilerle görüşmelerden anektodlar da içeren çalışmada en fazla kesişimin olduğu alan pazar alanı olarak ortaya çıkıyor. Pazar haricindeki alanlarda ise pek kesişmek mümkün değil. Eski sanayi alanlarının, semtin ilk yapısal dönüşümünü tetiklediği gibi bu sefer de kültür ve sanat merkezleri olarak değerlendirilebileceği ve burada yapılacak çeşitli etkinlik ve üretimlerin Bomonti’nin kültürel dönüşümüne olumlu katkısı olacağı vurgulanıyor.

“Bomonti bölgesi ve Bomontiada oluşumunu gözlemlemek için alan gezisi yaptık. Atölyeye dönüp Bomonti bölgesinin ve bu alandaki dönüşümün süreciyle ilgili bilgi alıp, tüm ekip aramızda tartıştık. Daha sonra grup olarak toplandık ve Bomonti bölgesindeki gözlemlerimizi paylaşırken konu başlığı olarak rotaları incelemeye karar verdik. Alt başlığımız da kullanıcı profillerini incelemekti. Bomonti bölgesinde yaşayan ya da bölgeye dışarıdan katılan kullanıcı profilini araştırıp, farklı yaş grubu, meslek grubu ya da sosyo-ekonomik duruma göre hangi rotalar kullanılıyor ya da kullanılmıyor, hangi sokaklarda insanların yolları kesişiyor ya da hiç kesişmiyor bunu gözlemlemek için sokağa çıktık, insanlarla konuştuk. Bölgedeki odak noktalarını belirledik. Üç araştırma metodu geliştirdik; ilki, kullanıcı profili anketiydi, bu anket bizim kullanıcıları alt baslıklar altında kategorize etmemize yardımcı olacaktı. İkincisi, elimize aldığımız haritalara kullanıcıların kullandıkları rotaları çizdirmekti. Sonuncusu ise Bomonti içinde adres tarif edilirken hangi yapı ya da noktalar referans noktası olarak algılanıyor bunu analiz etmekti. Elde edeceğimiz bütün veriler bizi kentsel dönüşüm ve organik yapılaşma sonrası oluşan rota ve referans noktalarına götürecekti.

Sokağa çıkmadan önce bu kadar çok hikaye duymayı beklemiyorduk, ilk durağımız olan Bomonti antika pazarında tezgah açanlar ve alışverişe gelenlerle sohbet şeklinde hikayelerini dinledik. Çok keyifliydi, farklı profilden insanlarla konuşma imkanı bulduk. Bu çalışmamız haftasonu Bomonti kullanıcı profilinin gözlemiydi. Hafta içi de Bomonti’nin farklı kısımlarına gidip anket ve rota çalışmalarımızı yaptık, gezimiz sırasında bira fabrikasının eski bir çalışanına, rezidans sakinine, evinin kapısının önünde örgüsünü ören gecekondu sahibine ve pazara alışverişe gelen bir mimar gibi çok farklı profilden insanlara rastladık.”

Ekip Adı: Aks

Ekip Üyeleri:

Elif Kadayıf, Anadolu Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım (mezun)

Enes Emin Bahadır, Yıldız Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama (YL)

Melike Üresin, İstanbul Teknik Üniversitesi, Peyzaj Mimarlığı (YL)

 

Bomonti Keşif ve İnfografik Atölyesi  Atölye Süreci

DİĞERLERİNE DE GÖZ ATIN

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)