METROBÜSÜ KULLANABİLİYOR MUSUNUZ? NEREDEN NEREYE GİDERİM?

İstanbul’da yaşayanlar için metrobüs hattı, ulaşım ihtiyacını karşılayan sistemler içerisinde en öncelikli seçeneklerden bir tanesi. 50 kilometrelik, 47 durağı kapsayan ulaşım sistemi, her gün artan yolcusu ile içerisinden çıkılmaz ve içerisine girilmez 🙂 haller alabiliyor. Atölyemizdeki ekip, varolan sistemde insanların kullanım önceliklerini ve zorluklarını araştırarak yönlenme sorununa çözümler arayışına girdi. Çözüm arayışında, duraklara gereksinimlerine göre teknoloji ve çağdaş kullanımların entegresi tartışıldı.

“Çalışmamızda, İstanbul’u tanımladığımızda etkili bir deneyim olarak değerlendirebileceğimiz “Metrobüs” kavramını ele almak istedik. Bunun için İstanbul’un kaos ortamının kısa bir özeti olan metrobüs’ü ilk önce kullanıcıları ve yaşadığı sorunları ile gözlemledik. Özellikle, metrobüsü ulaşım aracı olarak sık kullanmayanların yaşadıkları şaşkınlıkları en alt seviyeye indirgemek ve bu süreçte yaşayacakları metrobüs deneyimini en bilinçli hale getirmek için bir yönlendirme paketi hazırlamaya karar verdik. Bu amaçla; metrobüs kullanıcıların yaşadığı en önemli sorunlardan biri olan bilgilendirme ve yönlendirme konularını ele alarak, kullanıcıların bilet alım aşamasından, metrobüsle varmak istedikleri noktaya kadar olan süreçlerini yönlendirme paketimizle tasarlamaya çalıştık. Bu süreçte, gözlem noktamız olarak en önemli aktarma noktalarından biri olan, metrobüsün otobüs ve metroyla bağlantısını sağlayan Mecidiyeköy aktarma noktasını ele aldık.  Yönlendirme paketi kapsamında olan, kullanıcının yalnız metrobüs kullanımı sırasında değil, metrobüsten indikten sonrada hızlı ve bilinçli bir şekilde aktarmak istedikleri noktaya, soru sormadan nasıl ulaşabileceklerini kurguladık. Bu amaçla, İstanbul’un en önemli ulaşım akslarından biri olan metrobüs hattının, kullanım aşamasında yaşanan yönlendirme ve bilgilendirme sorunlarını ele alarak, gereksinimlerini bir tasarım paketi olarak ortaya koymayı düşündük.”

Ekip Adı: Artı Bir

Ekip Üyeleri:

İrem İnce, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kentsel Tasarım, Y. Lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama, Lisans

Hilal Burcu Kocaoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, Mezun

Müge Güler, Yeditepe Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Mezun

Kentsel Tasarım Atölyesi Atölye Çalışma Süreci

Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.

DİĞERLERİNE DE GÖZ ATIN

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)