SÜLEYMANİYE’Yİ KEŞFET!

Süleymaniye Külliyesi, Eminönü, Fatih ve Beyazıd’ın kesişiminde kaldığından olsa gerek, çoğu zaman keşfedilmeyi bekleyen nadide bir yapı olarak kalıyor. Mimar Sinan’ın, Kanuni Sultan Süleyman için tasarlayıp 1550-1557 yılları arasında inşaa ettirdiği külliye, günümüzdeki “sosyal tesis” tanımına fazlasıyla karşılık geliyor. Yüzyıllar sonrasının aklını sergileyen Külliye’nin planlaması ve mimarisi, kente ve doğaya o kadar saygılı yapılmış ki, değişik kotlardaki teraslanan yapılar her türden canlıya yol veriyor. Bir zamanlar seyahat edenlerin bu alana ulaşabilmesi o kadar önemsenirmiş ki, İstanbul’a geldiğinizde Süleymaniye’ye ulaşırsanız rahata erdiniz demekmiş. Çok işlevli külliye modelini yaşatan bu bölgeyi keşfe var mısınız?

“Pusula grubu olarak yaptığımız ilk konuşmalarda üçümüzü heyecanlandıran şeylerin birbirine ne kadar benzediğini keşfettik. İstanbul’a, gezmeye, yeni tatlara, her çeşit iyi tasarıma olan sevgimizden bahsederken konu kendiliğinden şekillendi. Çünkü ortaya çıkaracağımız ürün bunları içermeliydi. İstanbul’un hak ettiği değeri göremeyen köşelerini ortaya çıkarmalı, insanları yürümeye ve keşfetmeye teşvik etmeliydik.

Heyecanımıza kendimizi belki biraz fazla kaptırarak iki haftaya sığdırabileceğimizden çok daha fazlasını yapmak istedik: Bir rota çizip başlangıç ve bitiş noktalarına bilgilendirme panelleri ve oturma elemanları yerleştirerek meydanlar oluşturma, yol boyunca kendi ikonlarımızı içeren bilgilendirme levhaları yerleştirme, üzerine düştüğümüz sorunu tespit eden bir infografik, meydanlarda ücretsiz wifi’dan paylaşılacak bir akıllı telefon uygulaması…

Bu fikirlerin hiçbirinden vazgeçmek istemesek de adım adım ilerlemeye karar verdik. Rota çizimi ilk aşama elbette. Kullanacağımız fotoğrafların çekimi bu adıma dahil oldu. Rotanın her köşesine baktığımız koca bir gün geçirdik. İkinci haftasonu gelmeden önce göstereceğimiz noktalar hakkında bilgi topluyoruz. Bir an önce tasarıma başlamak istiyoruz, fotoğraflar üzerinde çok keyifli kolajlar hazırlayacağız. Umarız bizi heyecanlandıran tüm fikirleri bir gün sadece sunumda değil, sokakta da görürsünüz.”

Ekip İsmi: Pusula

Ekip Üyeleri:

Kübra Cenk, Yeditepe Üniversitesi, Grafik Tasarım, Öğrenci 3. Sınıf

Kübra Demirtuna, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık, Öğrenci 3. Sınıf

Zeynep Burcu Kaya, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık, Öğrenci 3. Sınıf

Kentsel Tasarım Atölyesi Atölye Çalışma Süreci

Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.

DİĞERLERİNE DE GÖZ ATIN

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)