Üsküdar’dan ve Karaköy’den Sürprİz Yansımalar

Kamusal alan kalitesini sokaklarımızda ve meydanlarımızda sağlayabiliyor muyuz? 

Ekip üyeleri, İstanbul’un en eski tarihi meydanlarından biri olan Üsküdar Meydanı ile bir ticaret, finans ve ulaşım merkezi olan Karaköy’ün etkileşimini sağlayacak bir fikir üzerinde çalıştılar. Kısa zaman öncesine kadar karakteristik özelliklerini bütünü ile koruyan Üsküdar Meydanı, hızlı yapılanmaya karşı durabildi mi dersiniz? Karaköy’de hayat telaşesi içerisinde koşuşturan insanlar belki de farkında bile olmadan hangi engelleri aşmak durumunda kalıyor? 

“Üsküdar Meydanı, son dört ay içinde, ‘Marmaray’ ulaşım sisteminin de eklenmesiyle; şehrin diğer yakasına pratik ulaşım sistemleri sunmaktadır. Ancak buna karşın, meydanın insan ve araç sirkülasyonu, oldukça kaotik bir haldedir. Kamusal alanın merkezinde bulunan fiziksel sınırlandırmalar ve yeni eklenen ulaşım sistemlerinin entegrasyonun plansız şekilde yapılması  vb. nedenler, bu kaotik duruma neden olmaktadır. Grubumuz, bu durumun görsel  temsilini, meydanın yaya geçiş noktasına konumlandırılan yerleştirmeyle, kentin ana kullanıcılarına alternatif bir yöntemle tekrar algılamasını sağlamayı hedeflemektedir.

Tasarımımızı konumlandırdığımız noktanın tespitinde; odak, kamusal alan kullanımı, sayısal verilerin karşılaştırılması ve imaj analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır.  Yerleştirmemizin oluşturulmasında ve konumlandırılmasında, şehrin çok benzer kaotik ve yapısal özelliklerine sahip Karaköy Meydanı’yla karşılıklı interaktif görüntü teması sağlanacaktır.”

Ekip İsmi: Sürpriz

Ekip Üyeleri:

Hilal Kurt, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık, Öğrenci 3. Sınıf

Kıymet Uzun, Okan Üniversitesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Mezun

Selen Çatalyürekli, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasal Bilimler, Mezun, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Y.Lisans

Kentsel Tasarım Atölyesi Atölye Çalışma Süreci

Copyright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.

DİĞERLERİNE DE GÖZ ATIN

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)