YAZ OKULU

Yaz Okulları, disiplinlerarası uygulamacıların,

  • Birlikte gezip görüp deneyimleyecekleri rotalar oluşturmak,
  • Anadolu kültürünü yakından tanımalarında fırsat yaratmak,
  • Gezerek, görerek ve tartışarak öğrenmek,
  • Antik kentlerden çağdaş gereksinimlere bağlantı kurabilmelerine yol açmak,
  • Derinlikli incelemelere zemin oluşturmak,
  • Çeşitli üniversite öğrencileri ve mezunlarının diyaloğunu geliştirmek,
  • Yerelliği hatırlamak,
  • Ortak tasarım kültürünü beslemek

amaçlarıyla oluşturulur.

DÜNDEN BUGÜNE BOMONTİ DÜNDEN BUGÜNE BOMONTİ
BOMONTİ DEĞİŞTİ BOMONTİ DEĞİŞTİ
4 Dönem 1 Bomonti 4 Dönem 1 Bomonti
BOMONTİ'Yİ YAŞAYANLAR BOMONTİ’Yİ YAŞAYANLAR
Söğütlüçeşme’de ‘Kutu İÇİNDE Kutu’ Söğütlüçeşme’de ‘Kutu İÇİNDE Kutu’ Metrobüs'ün İstanbul Anadolu Yakası ilk istasyonu olan Söğütlüçeşme, kentsel ihtiyaçları karşılayabiliyor mu? Yoğunluğa hizmet edecek servis noktaları var mı? İnsanlar nerede ve nasıl bekliyor, ihtiyaçlarını nasıl gideriyor? Bu bölgedeki ihtiyaçlara, hem eğlenceli, hem aydınlık hem de esnek bir çözüm bulunabilir mi?
METROBÜSÜ KULLANABİLİYOR MUSUNUZ? NEREDEN NEREYE GİDERİM? METROBÜSÜ KULLANABİLİYOR MUSUNUZ? NEREDEN NEREYE GİDERİM? 50 kilometrelik, 47 durağı kapsayan ulaşım sistemi, her gün artan yolcusu ile içerisinden çıkılmaz ve içerisine girilmez :) haller alabiliyor. Ekip, varolan sistemde insanların kullanım önceliklerini ve zorluklarını araştırarak yönlenme sorununa çözümler arayışına girdi. Çözüm arayışında, duraklara gereksinimlerine göre teknoloji ve çağdaş kullanımların entegresi tartışıldı.
Üsküdar'dan ve Karaköy'den Sürprİz Yansımalar Üsküdar’dan ve Karaköy’den Sürprİz Yansımalar Kısa zaman öncesine kadar karakteristik özelliklerini bütünü ile koruyan Üsküdar Meydanı, hızlı yapılanmaya karşı durabildi mi dersiniz? Karaköy'de hayat telaşesi içerisinde koşuşturan insanlar belki de farkında bile olmadan hangi engelleri aşmak durumunda kalıyor?
SÜLEYMANİYE'Yİ KEŞFET! SÜLEYMANİYE’Yİ KEŞFET! Bir zamanlar seyahat edenlerin bu alana ulaşabilmesi o kadar önemsenirmiş ki, İstanbul'a geldiğinizde Süleymaniye Külliyesi'ne ulaşırsanız rahata erdiniz demekmiş. Çok işlevli külliye modelini yaşatan bu bölgeyi keşfe var mısınız?
BOSTANDAN İNDİM ŞEHRE BOSTANDAN İNDİM ŞEHRE İstanbul, büyük bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. Kentin ve insanların, en önemli ihtiyaç kaynakları su ve besin... İstanbul'a bu kadar besin nereden geliyor? Varolan su potansiyellerini doğru kullanabiliyor muyuz, ya da yönlendirebiliyor muyuz?
GEL VATANDAŞ PAZARA GEL GEL VATANDAŞ PAZARA GEL Üretici ve tüketici ilişkisinin, mahalle dokularında yer alan önemli örneklerinden biri olan semt pazarlarına davet niteliği de taşıyan çalışma, Kadıköy’deki semt pazarları bilgilerini eğlenceli bir şekilde sunuyor.
HERKESİN KADIKÖY'Ü HERKESİN KADIKÖY’Ü Yaklaşık 532 bin nüfusa sahip Kadıköy, bir aktarma merkezi olmasından da kaynaklı olarak birçok insana da gün içerisinde ev sahipliği yapıyor. İnfografik çalışması için çeşitli karakterler oluşturan ekip, sık kullanılan günlük güzergahları takip ederek nokta nokta Kadıköy Merkez’e hayat veren odak noktalarına ışık tutuyor.
GÖZTEPE 60.YIL PARKI GÖZTEPE 60.YIL PARKI Çalışmada, Bağdat Caddesi’nden sahile uzanan bir yeşil alan olan Göztepe 60. Yıl Parkı’nın, kullanıcıları, içeriği, yeşil doku ve ekipman özellikleri gözler önüne seriliyor.
SON DURAK HAYDARPAŞA SON DURAK HAYDARPAŞA Haydarpaşa Garını hem tarihi ve yapım özellikleri hem de insan algısı, kültür ve hizmet değerleri ile ele alan infografik çalışması, geniş araştırmalar birikimini, melez bir infografik ile sundu. Yapının yıllar boyu İstanbul’la ve şehre yeni gelenlerle kurduğu ilişkiler, sayısal ve içeriksel olarak desteklendi. Çalışmayı yapan ekip, Haydarpaşa’nın bu değerler bütünü ile bir UNESCO Kültür Mirası sayılmasına giden yolu araladı.
KADIKÖY’ün KÜLTÜR VE SANAT POTANSİYELİ KADIKÖY’ün KÜLTÜR VE SANAT POTANSİYELİ Kadıköy’deki kültür ve sanat üretimi ne kadar görünüyor? İstanbul genelinde Avrupa yakasında baskın oranda düzenlenen faaliyetlere Kadıköy’lülerin katılımını gösteren araştırmalardan yola çıkan ekip, Kadıköy’ün var olan kültür ve sanat üretimine, katılımcı sayıları ile ses veriyor.